Autokonsumpcja, czym jest i dlaczego ważne jest, żeby była jak największa?

Autokonsumpcja, czym jest i dlaczego ważne jest, żeby była jak największa?

Zużycie prądu podczas produkcji

W 2010 roku wdrażanie paneli słonecznych zaczęło nabierać tempa. Fotowoltaika cały czas cieszy się dużym zainteresowaniem.
Jest i będzie opłacalna.

Energia, którą dostarcza fotowoltaika może być spożytkowana na dwa sposoby: przekazanie do sieci energetycznej lub autokonsumpcja.

Autokonsumpcja energii elektrycznej określa jej bieżące wykorzystanie na własne potrzeby wytwarzane przez instalację fotowoltaiczną w momencie jej produkcji.

Im więcej energii zużywasz na bieżąco, tym mniejsze są zbiorcze rachunki za prąd.

Energia elektryczna jest trudna do przechowywania w przeciwieństwie do energii skumulowanej w paliwach (węglu, ropie, drewnie) stąd też, gdy produkcja prądu z fotowoltaiki jest większa niż zużycie w domu, nadwyżka przesyłana jest do sieci publicznej. W przypadku braku [magazynu energii], produkowaną przez siebie energię można zużyć wyłącznie na bieżąco.

Zwiększenie autokonsumpcji jest opłacalne

Energia produkowana z instalacji fotowoltaicznych z każdym dniem zyskuje coraz większy udział w ogólnej produkcji prądu. Zmniejszenie zapotrzebowania na energię produkowaną z węgla sprzyja kwestiom ekonomicznym oraz ekologicznym.

Fotowoltaika jest tym bardziej opłacalna, im więcej wyprodukowanej energii zużyjemy na własne potrzeby.
Najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby całkowite wykorzystanie całej wyprodukowanej energii, jednak na bieżąco zużywamy zaledwie 20-30% prądu z fotowoltaiki. Reszta trafia do sieci. Jest to zależne od sposobu rozliczania się prosumenta:
– net-metering (system opustów) – z każdej kilowatogodziny odprowadzonej do sieci energetycznej otrzymasz zwrot w wysokości 0,8 kWh (instalacje do 10 kWp) lub 0,7 kWh (instalacje powyżej 10 kWp);
– net-billing – sprzedajesz nadwyżki do sieci po aktualnej cenie rynkowej, a braki uzupełniasz po aktualnych cenach operatora

Sprzedając w dzień prąd z instalacji fotowoltaicznej do sieci publicznej otrzymamy cenę rynkową, która aktualnie wynosi około 0,30 zł za kWh, natomiast kupując energię wieczorem płacimy 1,30 zł za kWh.

Jak zwiększyć autokonsumpcję energii ze słońca?

Zwiększenie wskaźnika auto konsumpcji warto zacząć od zmiany nawyków.
Jeśli posiadasz automatyczne urządzenia domowe, zaprogramuj ich prace na czas najwyższej produkcji energii. Dzięki temu nie musisz być w domu, gdy część prac zostanie wykonane i to niskim kosztem. Prace remontowo-budowlane, ładowanie wszelkiego rodzaju akumulatorów czy koszenie trawy latem również warto planować w tym czasie. Dobrym pomysłem na zwiększenie autokonsumpcji jest zmiana urządzeń gazowych na wykorzystujące prąd jak choćby płyta indukcyjna.

Odpowiednie planowanie pomaga osiągnąć wykorzystanie własnej wyprodukowanej energii elektrycznej na poziome 40%, a nawet większym.
Najlepszym sposobem na zwiększenie autokonsumpcji energii jest magazynowanie nadwyżek (powstających w godzinach południowych w słoneczne dni) i wykorzystywanie jej, kiedy zapotrzebowanie jest największe, a panele nie pracują (wieczór/noc).

Od czego zależy autokonsumpcja w fotowoltaice?

Autokonsumpcja energii elektrycznej w danym gospodarstwie domowym czy firmie zależna jest głównie od wyboru instalacji fotowoltaicznej względem naszego zapotrzebowania energetycznego.

Odpowiednio dobrana liczba i wydajność paneli ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia autokonsumpcji.

Jeśli chcesz zainwestować w instalację fotowoltaiczną, zdaj się na fachowców. W SOMERO starannie analizujemy indywidualne potrzeby naszych klientów i projektujemy rozwiązania, które zapewnią realne oszczędności.